Aktuálně ze Skanzenu ve Finsterau

21.06.2024 ·

Rodný dům Paula Friedla je dokončen – symbolické předání klíčů vedoucímu depozitáře.

Po více než dvou letech rekonstrukce je konečně hotovo: Dům Paula Friedla ve Finsterau je dokončen. Alespoň co se týče exteriéru a interiéru. Přibližně 300 let starý rodný dům známého spisovatele a folkloristy Paula Friedla byl zachráněn před zkázou a opraven ve své původní podobě na krásném místě ve skanzenu Finsterau.

Tesař Franz Plöchinger a zedník Franz Dillinger, kteří se podíleli na složitých renovacích, symbolicky předali klíč od domu řediteli muzea Timmu Mierschovi a vedoucímu depozitáře Konradu Obermeierovi. Přičemž jde o originální klíč od budovy, která původně stála v Pronfeldenu u Spiegelau.

Stavební práce byly náročné a plné nečekaných překvapení. Opravit bylo potřeba řadu detailů, některé části vystavět nově a často najít kreativní řešení, protože se používali hlavně tradiční postupy namísto moderních. Například bylo nutné vyrobit stovky nových dřevěných hřebíků.

Na šindelové venkovní zdi se brzy objeví cedule s nápisem „Paul-Friedl-Geburtshaus“. Postupně bude třeba upravit i interiér domu a dát mu nový účel.

freilichtmuseum finsterau
freilichtmuseum finsterau